Ваше замовлення оформлене!

Закрити

У вашому кошику порожньо

Закрити
Головна / Новини/ Чорний і зелений чай. Який корисніший?

Чорний і зелений чай. Який корисніший?

Як чорний, так і зелений чай виробляють з однієї рослини Camellia sinensi. Відмінність полягає в технологічному процесі, тобто обробці чайного листа при виробництві.

Найпопулярнішим в українських споживачів залишається чорний (ферментований) чай. Варто зауважити, що в Китаї цей чай називають червоним за характерний колір завареного напою. Існують такі сорти чорного чаю як плитковий, гранульований, байховий і пакетований. Перед основною процедурою ферментації (окислення), листя піддаються видаленню вологи протягом декількох годин, а потім скручування. Процес ферментації чорного чаю зберігає високий вміст вітамінів групи В, Р і РР, що сприяє зміцненню судин і нормалізує тиск. Дія як чорного, так і зеленого чаю на організм досить схожі, незважаючи на їх відмінність у хімічній структурі. По суті, головна відмінність - це процес сушіння, при якому листя чорного чаю міняють пігментацію і набувають іншого смаку. Кофеїн, що міститься як в зеленому, так і в чорному чаї, активізує кору головного мозку і розширює судини, що забезпечує приплив бадьорості. Чай добре знімає головний біль, пов'язаний зі спазмами судин, а також має ще цілий ряд корисних властивостей:

 

- сприятливо впливає на серцево-судинну систему

- допомагає при неврозах і стресі

- знижує ризик онкологічних захворювань і цукрового діабету

- містить безліч корисних макро- і мікроелементів

Вважається, що більш корисним є зелений чай, тому що листя зеленого чаю проходять меншу обробку перед тим, як потрапити до споживача. Дійсно, зелений чай багатий на антиоксиданти, вітаміни В, С, Р, РР, К, є природним джерелом калію, цинку, фтору, йоду та інших елементів. У китайській медицині екстракт чайного листя використовується для виготовлення багатьох лікарських і косметичних засобів. Виготовляється зелений чай найчастіше у вигляді листового або різаного (подрібненого). Також його поділяють за ступенем скрученості листа. Всі ці сорти відрізняються один від одного смаковими і ароматичними властивостями. Зелений чай краще пити без цукру або інших підсолоджувачів, за винятком натурального меду.

Далі приведемо таблицю таких компонентів як поліфеноли, що входять у склад антиоксидантів і містяться в зеленому чаї.

 

 
Чорний чай
Зелений чай
Катехіни
8
70
Теарубігіни
71
0
Теафлавіни
12
0
Флавоноли
10
10

 

Катехіни — органічні речовини з групи флавоноїдів. Вони являють собою поліфенольні з'єднання і є сильними антиоксидантами.

Теарубігіни – це складні фенольні сполуки, які надають завареному чаю червоно-коричневого коліру і солодкуватий м'який смак.

Теафлавіни прискорюють загоєння виразок шлунка. 

Флавоноли мають капіляроукріплюючу дію, а також сприяють накопиченню аскорбінової кислоти в органах. 

У цілому, який чай пити, залежить від ваших особистих переваг, адже і зелений, і чорний чай співставні за ступенем користі для людського організму. Головне - вибирайте якісний чай. Приємного чаювання!